[et_pb_section admin_label=”section”][et_pb_row admin_label=”row”][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]
Ako sa starať o interiér auta
[/et_pb_text][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” text_orientation=”left” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]
Každý z nás rád nastúpi do auta, v ktorom je poriadok a čisto, kde prístrojová doska vyzerá ako po pobyte v automobilových kúpeľoch. A preto sa aj my budeme venovať v tomto článku čisteniu interiéru.
Ako prvé si musíme zaobstarať vysávač s kefou so štetinami strednej tvrdosti a vrece na odpadky. Začneme tým, že z vnútra auta odstránime všetky nepotrebné veci a smeti. Mali by sme pamätať aj na kufor, odkladacie priehradky vo dverách a všetky zákutia. Potom vytiahneme koberčeky a vytrasieme z nich prach.
Teraz, keď už máme všetko z auta vybraté, sa môžeme pustiť do vysávania. Začneme sedadlami, pri zadných sedadlách musíme pamätať aj na predel medzi sedadlami a tiež na priestor, kde sa prichytáva ich sklopná časť ku karosérii, pretože v týchto miestach sa zachytáva najviac nečistôt. Prácu na predných sedadlách nám uľahčí sklopenie operadiel čo najviac dozadu. Pri dverách sa zameriame na priehradky, prepínače a tesnenie okolo okna. Na prístrojovej doske sa zameriame na miesto okolo riadiacej páky, ručnej brzdy, všetkých otvorených odkladacích priestorov a stĺpik riadenia. Jemný prach odstránime po uvoľnení páčky volantu a nastavíme ho do najnižšej a najbližšej polohy k šoférovi.
Zďaleka najviac práce je pri vysávaní podlahy v aute kvôli piesku a drobným nečistotám, ktoré sa usádzajú v koberci a je ťažšie sa ich zbaviť. S tým nám pomôže kefa so stredne tvrdými štetinami, vďaka ktorej môžeme tento piesok vykefovať. Najskôr teda podlahu povysávame, potom ju pomocou kefy vykefujeme a na záver znova povysávame. Rovnako postupujeme aj s rohožami (autokobercami). Mali by sme pamätať aj na zásadu, že pri vysávaní pred prednými sedačkami tieto posunieme úplne dozadu a opačne, pri vysávaní za prednými sedačkami ich posunieme úplne dopredu. Osobitnú pozornosť musíme venovať aj medzerám medzi sedačkami a stredovým tunelom, a tiež okoliu pojazdov, ktoré posúvajú sedačky. Na koniec povysávame kufor, ktorý by nám nemal pôsobiť žiadne problémy vzhľadom k veľkej a ľahko prístupnej ploche. Pamätajme na povysávané autorohože a nezabudnime ich vrátiť na spoje miesto.
Starostlivosť o vozidlo by sa nemala obmedziť iba na umytie karosérie a vysávanie. Ďalší dôležitým prvkom, ktorý vypovedá o majiteľovi auta je čistá a ošetrená prístrojová doska a takisto všetky ostatné plasty v interiéri. Aby sme mohli začať s čistením, musíme si zaobstarať bavlnenú látku, vinylovú špongiu, utierku na sklo alebo papierové obrúsky, prípravok na čistenie plastov, prípravok na ošetrenie plastov a čistič okien.
Podobne ako pri vysávaní, najskôr odstránime všetky nepotrebné veci z vozidla. Ak sa na palubnej doske nachádza prach, tak ho utrieme navlhčenou handričkou. Následne čistiacim prostriedkom na plasty, dokonale sa na to hodí prípravok vyvinutý pre tento účel – General GT, nastriekame palubnú dosku, stredový tunel, volant, radiacu páku a vnútorné výplne dverí. Chvíľu počkáme a potom dôkladne utrieme bavlnenou handričkou. S použitím vysoko kvalitných prípravkov sa ľahko a rýchlo zbavíme starých škvŕn od kávy, mastných škvŕn a stôp po gume.
Teraz, keď je už všetko čisté, musíme sa rozhodnúť, či konečný výsledok chceme matný alebo lesklý. Matný efekt získame vďaka mlieku MilkCockpit, efekt jemného lesku nám poskytne Cockpit Oceanic. Tieto prípravky je najlepšie naniesť vinylovou hubkou, a potom za použitia bavlnenej látky vytrieme dosucha. Okrem estetického efektu sa vďaka ich použitiu na povrchu vytvorí antistatická vrstva, ktorá zabraňuje usadzovaniu prachu a nečistôt.
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]